IPA ehk India Pale Ale

IPA ehk India Pale Ale on üks kõige populaarsemaid õllesorte maailmas. Tänapäeval on ta tuntud kui humalane ning kangevõitu õlu, kuid ajalooliselt pole see alati nii olnud.

IPA tekkeloo suhtes on üsnagi palju vaidlusi, kuid üks on kindel – see kõik algas mehega kelle nimi on George Hodgson. Paljud väidavad, et ta leiutas uue heleda õlle retsepti, kuna Indiasse viidavad õlled läksid alalõpmata käest ära, kuid see ei pruugi olla just kõige täpsem selgitus.

Suur wiik, IPA, India Pale Ale, käsitööõlu õlu

Tuntuim legend 

Väidetavalt Indiasse transporditavad õlled ei pidanud poole aastasele reisile vastu ning olid kohale jõudes halvaks läinud. Selle probleemi lahendamiseks tegi Hodgens uue õlle, mida ta kutsus October ale’ks. See uus õlu elas reisi üle ning maitses ka palju paremini, kui oodatud ning sellest sai uus IPA prototüüp. Varsti hakati seda järgi tegema ning ajaga muutus see aina heledamaks ning värskendavamaks, et sobida India kliimale.

1760ndatel levis väide, et tavapärased õlled ei pea reisi vastu ning tuleb teha kangemaid, humalasemaid retsepte. Vastupidiselt üldtuntud tõele on välja uuritud, et tegelikult said väga vähesed pruulid reisiga otsa ning sissekanne Endeavor’i pardal näitab, et Indias polnud kellelgi ka porteri vastu midagi. Humalarohkus oli pigem tingitud rangest soovitusest.

Tegelik nime päritolu on ilmselt seotud Hodgsoni pruulikoja (Bow Brewery) asukoha ning tema müügitrikkidega, mis tõid talle lõpuks poole India turust. Nimelt Bow Brewery oli kõige lähem pruulikoda East Indiaman’i laevadele ning selle asemel, et minna kaugemate ning suuremate tootjate jutule, otsustasid nad hoopis temaga äri teha. Tema edukust kasvatas ka see, et ta pakkus meremeestele 18 kuu pikkust krediiti – nad võisid terve reisi Indiasse ning tagasi teha ja pärast seda tasuda.

Väidetavalt oli osa Hodgensi edust ka puhas vedamine. Nelja kuu pikkusel reisil Indiasse Cape of Good Hope laeva peal oli pardale võetud oktoobriõlu, mis tavaliselt vajas kahte aastat vaadis, et valmida. Lühikese reisi lõpus oli õlu juba valminud ning nii hea kvaliteediga, et sellest kirjutati lausa 1822.a ajalehes, Calcutta Gazette’is. Kuna Hodgensil oli käsi IPA levikus, siis võib öelda ,et IPA muutus aina populaarsemaks tänu meremeeste mugavusele, sest nad kauplesid kõige lähema pruulikojaga ning ka tänu Hodgsoni erakordsele vedamisele, olles mainitud ajalehtedes.

Ajapikku pale ale tootmine vähenes ning prominentsemaks muutusid lager tüüpi õlled. Tänu alkoholikeelule Ameerikas 20.saj alguses kadus ale peaaegu täielikult kuni 1970ndatel tuli moodi väikepruulimine. Ameeriklased olid aastakümnete jooksul joonud peamiselt vaid lahjasid, heledaid õllesid ning humalased, aromaatsed IPAd muutusid kõige populaarsemaks õllestiiliks läbi 80- ning 90ndate. Mida populaarsemaks see muutus, seda rohkem eksperimenteeriti humalate koguse ning kombinatsiooniga. Modernse IPA esiisaks võib lugeda San Francisco Anchor Brewery 1975. aastal loodud õlle Liberty Ale. IPAd on dekaadide jooksul aina populaarsemaks muutunud ning neist on ka sündinud uus stiil – APA ehk American Pale Ale. Siiski on APA ning ameerikapärase IPA vahel märgatav vahe ning tuleb rohkem juttu järgmises postituses.


Viska meie IPAdele Suur Wiik ja Indulgents pilk peale e-poes!

Ostukorv

Sinu ostukorv on tühi.

Paistab, et sa ei ole ühtki toodet veel valinud.