Pilsner – hele Tšehhi õlu

Heal õllel mitu nime – pilsner, pils, pilsener. Pilsner on Tšehhist pärit õlu ning sellel on üks huvitavamaid tekkelugusid. Nimi pilsner on tulnud Plženi linna järgi, kus seda õlut esimest korda pruuliti. Plžen asub Tšehhi Vabariigi läänepoolseimas piirkonnas, Tšehhias. Plženis oli aastast aastasse sama probleem, õlu riknes pärmis olevate bakterite tõttu enne, kui see suudeti maha müüa. 1838. aastal valati linnaplatsil koguni 36 vaati õlut tänavale.

pilsner tšehhi õlu

Linna pruulijad tulid kokku ja otsustasid, et midagi tuleb ette võtta, ning ehitasid 1839. aastal uue pruulikoja. Selle ehitamiseks palgati Baieri arhitekt Marti Stelzer ja pruulikoda ehitati Radbuza jõe kaldale. Pruulmeistriks palgati Josef Groll, kes oli samuti Baierimaalt pärit ning ta läks Plženisse, et õpetada sealsetele pruulijatele, kuidas Saksamaal õlut tehakse. Baieri päritolu spetsialistid olid kõrgelt hinnatud, kuna seal pruuliti kvaliteetset õlut. Selleks ajaks oli juba jõutud arusaamisele, et pärm mängib suurt rolli õlle pruulimises, ning Groll oli selle ala spetsialist. Õlle pruulimiseks kasutas ta Saaz humalaid, mille tõi kaasa Saksamaalt. Õlle suurim saladus seisnes aga kohalikus vees, mis oli tema retsepti jaoks ideaalne, kuna kaevust tuli väga pehmet vett.

Enne pruulimise alustamist tegi Josef uue retsepti varasema laager õlle baasil. Tema retsept sisaldas röstitud rukkilinnaste asemel hoopis heledaid linnaseid ning suurt kogust Saaz humalaid. Kogu pruulimisprotsess toimus jahedamatel kuudel ning õlut hoiti koobastes ja kivikeldrites. Esmakordselt maitsti uue retsepti järgi tehtud õlut 5. oktoobril 1842. See oli kuldkollane ja selge rüübe, mis oli kerge ja värskendav.

Kogu 180 aasta jooksul on pilsneri tuntus aina kasvanud. Paljud pruulikojad üritavad algset pilsnerit ka järgi teha, pehmendades keemiliselt oma vett, et saada võimalikult lähedast tulemust originaalile. Näiteks võib tuua Ameerikas pruulitud Budweiseri – üks tänapäevani kõige populaarseimatest õlledest, mis on pruulitud inspireerituna tšehhi pilsnerist.

Pilsner jääb alkoholisisalduselt tavaliselt vahemikku 4,6%-5,3%.

Mmm… Meie pilsner saadaval e-poes!


Ostukorv

Sinu ostukorv on tühi.

Paistab, et sa ei ole ühtki toodet veel valinud.