Saison – hooajaline õlu

Saison on ajalooliselt tuntud kui taluõlu. See on pärit Vallooniast – osa Belgiast, kus räägitakse prantsuse keelt. Saison prantsuse keeles on season ehk aastaaeg. Arvatakse, et see nimi on tulnud sellest, et saisoni pruuliti taludes talvekuudel ning see oli mõeldud suvel tarbimiseks. Täpsemalt pruuliti saisoni jõulude ajal, siis kui töölistel ei olnud enam nii kiire, kui soojematel kuudel. Peamiselt oli saison mõeldud talutöölistele ning pidi seetõttu olema värskendav ja kergesti joodav. Neid hooajalisi talutöölisi kutsuti saisonaires’deks. 

Kuna algselt pruuliti saisone talvel ning tarbiti suvel, siis selleks, et õlu vaadis säiliks oli see väga humalane.  Lisaks oli saison ka väga kõrgelt karboniseeritud, sest pruulimisprotsessi käigus sõi pärm ära enamuse suhkrust. Erinevate talude saisonid võisid ka olla veidi vürtsikad, kuna kõik olenes sellest, mis koostisosi otsustati parasjagu sinna hulka panna. Pruulimise käigus kasutati pigem kuivatatud humalaid, kuna õlut pruuliti mitu kuud pärast suvist lõikust ning seetõttu ei olnud valmistoodangus humala aroomi väga tugevalt tunda.

saison kosk

Kuigi saisoni ajalugu on veidi hägune, siis usutakse, et see sai alguse 1700.a paiku. Teadaolevalt oli saison filtreerimata ning ka küllaltki kuiv. Kuna enamasti pruuliti seda taludes, siis kasutati koostisosi, mis taludes parasjagu kättesaadavad olid – nendeks võisid olla oder, rukis, spelta ning muud saadused. Seetõttu on raske täpselt öelda millised on klassikalise saisoni tunnused ja paar sajandit tagasi võis selleks olla nii hele kui tume õlu, humalane või linnaseline, hapukas või pigem magus. 

Tänapäeva saison peaks olema värvi poolest helekuldsest tumedama punakasoranžini. Õlu on hägune, kuna on üldjuhul filtreerimata. Vahel võib põhjas olla ka sete. Saisonis pole peaaegu üldse linnaseid tunda. Maitselt on see pigem tsitruseline ning tihti õrnalt vürtsikas. Kuigi saison on kõrgelt karboniseeritud ning tsitruseline, ei tohiks see olla liiga hapu ning peaks jääma suhteliselt neutraalseks, õrna hapukuse ning mõrudusega. Saisoni alkoholisisaldus jääb 3,5%-8% vahele, kuid standard on pigem 5%-7%.


Vaata meie hooajalist õlut – olemas aastaringselt! Kosk on saadaval meie e-poes.

Ostukorv

Sinu ostukorv on tühi.

Paistab, et sa ei ole ühtki toodet veel valinud.